Για την ιστορία ...

Το Εργαστηριακό μας Κέντρο ιδρύεται το 1992 ως 6ο Σ.Ε.Κ. Πειραιά με την απόφαση Γ2/4872/31-8-1992.

Αρχικά υπήρχαν δύο σχολεία 1ο ΤΕΛ Νέας Σμύρνης 1η ΤΕΣ Νέας Σμύρνης και εξυπηρετούνται από τα Σχολικά τους Εργαστήρια. Το 1992, λόγω αύξησης  του αριθμού των μαθητών του 1ου ΤΕΛ Νέας Σμύρνης, δημιουργείται και το 2ο ΤΕΛ Νέας Σμύρνης. Τα σχολεία πλέον είναι τρία, οπότε δημιουργείται το 6ο Σ.Ε.Κ. Πειραιά για να υποστηρίζει τις εργαστηριακές τους ανάγκες.

Αρχικά, το Σ.Ε.Κ. στεγάζονταν στο κτίριο της Εστίας Νέας Σμύρνης, στην οδό Αγίας Φωτεινής μαζί με τα Τεχνικά - Επαγγελματικά Σχολεία: 1ο ΤΕΛ Νέας Σμύρνης, 2ο ΤΕΛ Νέας Σμύρνης και την 1η ΤΕΣ Νέας Σμύρνης.
Η λειτουργία του ήταν ολοήμερη για να καλύψει τις εργαστηριακές τους ανάγκες. Τα τρία σχολεία συστεγάζονταν  σε εναλλασσόμενο πρωινό/απογευματινό ωράριο τα ΤΕΛ και σε βραδινό η ΤΕΣ.

Από το 1995 μεταβάλλεται σε 3ο ΣΕΚ Δ' Αθήνας με την απόφαση Γ2/2382/31-3-1995.

Από το 1998 το μεγαλύτερο τμήμα των εργαστηρίων φιλοξενείται σε ενοικιασμένο κτίριο στην οδό Κράτητος, της Νέας Σμύρνης. Ο αριθμός των εργαστηρίων έχει αυξηθεί αρκετά για να καλύψει τις ανάγκες των νέων τύπων σχολείων, δύο πρωινών 1ου ΤΕΕ Νέας Σμύρνης, 2ου ΤΕΕ Νέας Σμύρνης  και του απογευματινού  3ου ΤΕΕ Νέας Σμύρνης (μετασχηματίστηκαν στο 1999, αποκτώντας και νέες ειδικότητες).

Το 2005 τα σχολεία μεταστεγάζονται στο σημερινό ιδιόκτητο κτίριο με πρόσοψη στην οδό Κύπρου στη Νέα Σμύρνη. Συστεγάζονται όλα μαζί στα νέα κτίρια στο συγκρότημα του κτήματος Παπαστράτου. Τα δύο πρώτα λειτουργούν πλέον σε πρωινό ωράριο, ταυτόχρονα, σε ανεξάρτητες αίθουσες και γραφεία και η ΕΠΑΣ σε βραδινό ωράριο και κοινό προαύλιο χώρο.

Το 2006 καταργούνται τα ΤΕΕ και ιδρύονται  τα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ) και οι Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) οπότε δημιουργούνται 3 σχολεία κατ' αντιστοιχία: 1ο ΕΠΑΛ Νέας Σμύρνης, 2ο ΕΠΑΛ Νέας Σμύρνης και ΕΠΑΣ Νέας Σμύρνης. Το ωράριο λειτουργίας του Σ.Ε.Κ. εξακολουθεί να είναι ημερήσιο για να εξυπηρετεί τα σχολεία, τα δύο  πρώτα σε  πρωινό ωράριο και την ΕΠΑΣ σε απογευματινό.

Το Σεπτέμβριο του 2006, και το Σ.Ε.Κ. μεταστεγάζεται στο σημερινό ιδιόκτητο κτίριο με πρόσοψη στην οδό Αγνώστων Μαρτύρων στη Νέα Σμύρνη. Το νέο κτίριο βρίσκεται δίπλα από τα κτίρια των σχολείων και έχει κοινή αυλή. Απόκτησε και νέα εργαστήρια, τα οποία ανέρχονται πλέον σε 23.

Το 2013 μετονομάζεται σε 3ο Ε.Κ. Δ΄ Αθήνας.

Το 2014 καταργούνται οι ΕΠΑΣ οπότε υπάρχουν μόνο τα πρωινά σχολεία το 1ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Σμύρνης και 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Σμύρνης, με τα οποία συστεγάζεται το Ε.Κ.

Όλα λειτουργούν καθημερινά σε πρωινό ωράριο 8:15 - 14:05 και έχουν κοινή είσοδο από την οδό Κύπρου, η οποία είναι όριο του Δήμου Νέας Σμύρνης με το Δήμο Παλαιού Φαλήρου.